Stavební spoření, vyplatí se ještě?

Stavební spoření je v našich končinách velice oblíbené. Nabízí ho velké množství bankovních institucí a je to vcelku výhodně znějící a zároveň bezpečná investice. Lidé ho zakládají dětem, ale spousta již starších lidí si ho zakládá znovu jako prostředek šetření na důchod nebo třeba na nové auto.
graf na dlani
Velkou výhodou stavebního spoření je také fakt, že při pravidelném ukládání určitého obnosu peněz má člověk možnost získat státní podporu, která může činit až 2000 korun ročně což určitě není něco co by obyčejný člověk nalezl na zemi. Výhodou stavebních spoření jsou také poměrně vysoké úroky, které hravě předčí úroky na spořících nebo dokonce běžných účtech.
Mezi nevýhodami se běžně uvádí hlavně vysoké poplatky za vedení účtu, i když to hlavně záleží na konkrétní bance. Některé banky mají sice vyšší poplatky za vedení účtu, ale zase nabízejí vyšší úrok než banky, které poplatek mají nízký nebo dokonce ŽÁDNÝ! Pozor by si člověk měl dát, ale i za poplatek při sjednání účtu, ten je sice jednorázový, ale u některých bank je poměrně vysoký. Poslední nevýhodou je fakt, že státní podporu je možné čerpat pouze při dodržení šestileté lhůty. Pokud byste chtěli peníze se stavebního spoření využít dříve něž po uplynutí této lhůty, museli byste podporu vracet, a navíc se platí poměrně vysoké sankce samotné bance (ty se pohybují běžně v rámci desetin procenta, ale u vyšší uložené částky to již může dělat poměrně hodně).

sklenice na mince
Posledním faktorem, který ale nikde při sjednání spoření nenaleznete, je míra současné inflace. Vysoký úrok sice může znít hezky, ale po započítání všech poplatků a míry inflace klidně může člověk zjistit, že se mu peníze nezhodnocují, ale víceméně stagnují. I to je, ale pro dost osob lepší, než aby jim peníze leželi na obyčejném účtu a ztráceli mírně na hodnotě.
Až tedy budete přemýšlet co s Vašimi penězi, určitě nad stavebním spořením zapřemýšlejte, ale určitě nezapomeňte kromě výše úroku zahrnout do výběru i výše zmíněné další věci. Přeci jen pokud budete potřebovat peníze vybírat třeba co dva roky, stavební spořené pro Vás nebude výhodné ani náhodou.

Doporučené články