Co všechno se o sobě můžete dozvědět na terapii


Spousta z nás by chtěla dokonale rozumět tomu, proč se někdy cítíme určitým způsobem. Nebo proč nám některé věci v životě dělají problém. Nebo třeba tomu, proč se nám některé situace neustále opakují, jako kdybychom žili v nějakém začarovaném kruhu, který připomíná nekonečný příběh. Ať už se to týká nás samotných nebo třeba lidských interakcí, možná jste na sobě už zpozorovali, že určité znaky jsou pro vás a vaše vztahy s druhými lidmi typické.

puzzle v mozku

Může se jednat o vztah k rodičům, sourozencům, partnerský vztah nebo pouto s kamarády. Všechny jsou důležité a všechny mají něco specifického. Ve všech nebo v některých z nich však u sebe často můžeme pozorovat určité projevy chování nebo prožívání, v situacích, které třeba mají jedna s druhou něco společného, nebo nám připomínají něčím jinou oblast našeho života. Emoce a emoční paměť je něco jako pavučina. Pocity a prožitky, které se v nás utváří v rámci různých situací, se do ní trvale zapisují a putují po spojích takovým způsobem, aby mohly být v dalších situacích vyvolávány se stejnou nebo i větší měrou.

žena terapeutka

Pokud se jedná o porozumění sám sobě, nikdy není pozdě na to, začít se objevovat. Přestože máme většinou tendenci mít pocit, že jsme spíše dokonalý znalci sebe sama, že víme, co máme rádi a co nám naopak vadí nebo co se nám nelíbí, zásadní je zde určitě otázka „proč?“. Věřte, že ve spoustě těchto úsudků o svém životě si ji nebudete schopni zodpovědět. Proč vás štve váš nadřízený? Proč závidíte své kolegyni v práci? Proč se neustále hádáte se svou matkou, přestože už jste dospělí? Proč vás vaše děti neposlouchají? Proč si nerozumíte s partnerem v určitých oblastech?

To všechno a mnohem více jsou palčivé otázky, které bychom rozhodně neměli nechávat nevyřčené. Ideálním způsobem, jak se poznat a přijít na to, jak pracovat se svými stíny a potížemi v interakci s druhými lidmi, je psychoterapie. Pokud už jste některou formu absolvovali, nebojte se zkoušet další směry, protože co vám jeden psychoterapeut nepomohl vyřešit, do toho můžete nahlédnout s někým jiným. Vyzkoušejte například hypnoterapii v Praze Hlubinná regresní terapie.

Doporučené články