Christiánie, místo pro svobodné duše

Christiánie leží přímo v hlavním městě Dánska, v Kodani. Je to taková místní specialitka a velké turistické lákadlo, tedy přes den, po setmění bych tam raději nechodila. Na první pohled to vypadá jako taková hippie kolonie pro squattery. Všude můžete vidět barevné obrazy a graffiti, sochy a nejrůznější výtvory z kovu i dřeva, malé zahrádky a stavby ze všehomožného, některé sotva stojí, hodně budov je rozpadlých. Což je asi i kvůli tomu, že tam nepotřebujete stavební povolení, takže se tam najde opravdu hodně architektonických skvostů. Díky tomu má Christiánie osobité kouzlo.
Všude je plno barev.
Christiánie je samostatná od roku 1971, dnes má kolem 900 obyvatel. Pro turisty je však dostupná pouze taková “hlavní třída“, kde jsou stánky a občerstvení, kde místní prodávají své výtvory, od batikovaných triček, přes obrazy, kosmetiku, ovoce a zeleninu, šperky, až po marihuanu a hašiš. Ano, vidíte správně. V Kodani jsou zvyklí na platby kartou, ale Christiánie je taková výjimka, podařilo se mi najít jen 2 obchody, kde je brali, ale marihuanu ani hašiš tam bohužel neprodávali, takže kvalitu nemůžu posoudit (berte s nadsázkou). Eura jsem jim raději nabídnout nezkoušela.
Do centra jen po svých nebo na kole.
Na 20 metrech je i 5 prodejců se stolky, na rukou mají černé latexové rukavice a nabízí své zboží. Můžete si ho tam koupit a u piknikových stolů zkonzumovat, naprosto legálně, ven se s ním ovšem nesmí. Najdete tam i rodiny s malými dětmi, hodně mladých, ale i starší punkerské generace, místy to vypadá jak skvělé místo na piknik.
Bohužel se tam nesmí fotit, na to jsou hodně hákliví, mají to všude na cedulích, a pokud Vás uvidí, důrazně proti Vám vystoupí, proč tomu tak je bohužel nevím.
Do Christiánie nechodí policie, mají něco jako vlastní domobranu, ale v davu si jich nevšimnete. Může to znít trochu strašidelně, ale nečekejte nějaká individua, která Vám budou sahat do kabelek a krást svačiny, to opravdu ne, všichni si hledí svého, řekla bych, že prostě jen jsou a je jim fajn.

Doporučené články