Letecky na dovolenou

Jestliže se chystáte na dovolenou do zahraničí a nevíte, jaký druh přepravy zvolit, určitě přemýšlejte o letecké přepravě. Nejenže se jedná o rychlý a pohodlný způsob dopravy, ale i když to tak na první pohled nevypadá, jde i o nejbezpečnější dopravu vůbec. Jako každá doprava, tak i ta letecká má svá specifika, která byste měli znát, abyste se bez obtíží dostali do místa své destinace.
 Dopravní letadlo
Letenky
Nejdříve je potřeba si zajistit s dostatečným předstihem letenky. Nákupem na poslední chvíli můžete za letenku ušetřit někdy i několik tisíc, ale nemáte jistotu, že odletíte včas. Existuje nespočet internetových prodejců, kde si letenky můžete objednat. Ovšem nejpohodlnější je si letenky zamluvit v cestovní kanceláři v rámci komplexních služeb, spolu s ubytováním, průvodcem a popřípadě i fakultativními výlety.
V den odletu se musíte dostavit na letiště nejméně dvě hodiny předem. To je specifikum letecké dopravy, které není radno podcenit. Na letišti musíte podstoupit několik povinných procedur. Jakmile se na světelné tabuli objeví číslo vašeho letu, je potřeba se dostavit k vyzvednutí palubního lístku a odbavení zavazadel. Sebou musíte mít cestovní doklad. K cestování v rámci Evropské unie je potřeba občanský průkaz. Až na malé výjimky je k cestování mimo unii nutný cestovní pas. U dětí do 15 let je nutný cestovní pas vždy.
 Paluba letadla
Cestovní zavazadla
Každá letecká společnost má letecký řád, který je nutné dodržet. U zavazadel je pevně daný rozměr zavazadel a jejich váhové omezení, které je možno za příplatek překročit, ale pouze do maximálně stanovené váhy. Jestliže potřebujete na dovolenou těžší zavazadlo, musíte jeho obsah rozdělit do více zavazadel. Poplatky za nadváhu se pohybují okolo tisíce korun za zavazadlo. Zavazadla se dělí na příruční, která si berete sebou na palubu a registrovaná, která se převáží v zavazadlovém prostoru letadla. Proto je důležité věnovat pozornost také obsahu zavazadel. Z bezpečnostních důvodu je uváděn seznam předmětů, které nesmí být v příručním zavazadle. Jedná se především o předměty, které by se daly použít jako zbraň. Proto se v příručním zavazadle nesmí objevit nože, nůžky, špičaté předměty, vázací prostředky a také láhve s vodou o větším objemu než 2 dcl. Ani v registrovaném zavazadle nesmí být bez povolení předměty, jako jsou zbraně, výbušniny, zvířata atd. Všechny tyto povolené i zakázané předměty jsou přesně specifikovány v přepravním řádu, který doporučuji podrobně prostudovat.
 
Vízová povinnost
Nezapomeňte také na víza do států, které je vyžadují. Do některých států, jako jsou například USA, je potřeba vyřídit vízum před odletem, jinak vás neodbaví. Do jiných, jako je například Egypt, si můžete vyřídit vízum až na letišti v Egyptě. Doporučuji však mít vízum vyřízené předem, vyhnete se tak případným problémům.
 
A teď již máte nejdůležitější potřebné informace a nezbývá, než vám popřát šťastný let!

Doporučené články