Chraňte si sluch, máte jen jeden

Všichni bychom si měli chránit sluch. Je to jeden z nezbytných pěti smyslů. Pokud si sluch poškodíme, je to jednou pro vždy nezvratné. Sluchové buňky se totiž znovu nezregenerují. Často vidíme, jak lidé mají zabořena sluchátka hluboko do uší a poslouchají hudbu, kterou může docela zřetelně slyšet i nedobrovolný posluchač stojící opodál. Škodí hlasitý poslech našemu sluchu?
znaková řeč
Je samozřejmé, že pokud se vydáme třeba na rockový koncert, který si chceme pořádně užít, pravděpodobně to na našem sluchu po omezenou dobu následek nezanechá, za předpokladu, že nenavštěvujeme takové hlasité akce každý týden. Dlouhodobé vystavení enormnímu hluku se totiž nasčítá a k poškození sluchu dochází postupně. Proto při některých povoláních je nařízeno použití ochranných pomůcek. Hlasitost přesahující osmdesát pět decibelů již není pro náš sluch zdravá. K oslabení zvuku může docházet již po padesátém roce života. Se stoupajícím věkem se sluch přirozeně zhoršuje. Lidé, kteří mají potíže se sluchem, se vyhýbají společnosti. Cítí se omezeni a za svůj handicap se často stydí. Mnozí si zhoršení sluchu nepřipouští. Může to také vést k nepříjemným situacím. Většina osob se zhoršeným sluchem odmítá nosit naslouchátka. Abychom se nedostali do svízelné situace se zhoršeným sluchem, měli bychom se tomuto problému snažit alespoň částečně zabránit. Nevystavujte se dlouhodobě přílišnému hluku.
dětské ucho
Rádio a televizi nepouštějte příliš hlasitě. Neusínejte u zvukových přijímačů, televize, rádio. Ucho si na zvýšený hluk zvykne. Ze zhoršeného sluchu mohou vznikat různá onemocnění. Jedním z nich je tinnitus. Jedná se o nepříjemné a většinou trvalé pískání a šelest v uších. Většinou je léčení tinnitu obtížné. Spočívá v užívání léků. Tento nepříjemný problém může být spojený s nedoslýchavostí. V takovém případě je na místě používání naslouchátka.

Doporučené články