Postavte si pergolu


Zahradní pergola je moderní prvek, který nesmí chybět na žádné upravené zahradě. Nicméně věřte, že se jedná nejen o designový prvek, splňuje i praktickou stránku věci! V létě chrání před teplem, na jaře a na podzim před nechtěným foukáním větru. Nicméně otázkou zůstává, z jakého materiálu si v ideálním případě altán postavit? Tuhle rozhodování za vás nerozsekneme, nicméně přinášíme vám srovnání těch nejzákladnějších a nejznámějších materiálu. Na základě těchto informací se vám snad bude lépe rozhodovat!

dřevěná pergola

Nejrozšířenějším materiálem používaným na tento typ staveb je dřevo. Dřevěné altány jsou zkrátka nestárnoucí klasika. Materiál je nejen pevný, ale dokonce i velmi hezky vypadá. Navíc se jedná o přírodní materiál, který v prostředí zahrady krásně zapadne mezi ostatní dřeviny. Vlastníci dřevěných pergol pak většinou volí i dřevěné stoly a křesla. Velmi často se pergola nechává porůst nějakou popínavou rostlinou, jako je například vinná réva nebo břečťan.

dřevěný altán

Dalším velmi oblíbeným materiálem je kov – konkrétněji železo. To je stejně jako dřevo považováno za velmi kvalitní materiál, který jen tak nějaký vítr neodfoukne. Nicméně kov není přírodní a v některých prostředích může působit rušivě. Kovové altány se nejčastěji používají jako zasklené verandy, které jsou stavěny přímo u domů. V létě jsou otevřené, v zimě zavřené. Nicméně můžete je najít i na klasické zahradě. Oproti jiným materiálům má kov tu výhodu, že jej lze natřít na jakoukoliv barvu. Pergolu tak můžete sladit s barvou fasády, střechy, nebo květin rostoucích na zahradě.

Posledním materiálem je plast. Ten se používá především u přenosných altánů. Plast je materiál, který toho moc nevydrží a není stavěn na dlouholeté využívání. Obrovskou výhodou tohoto typu je však velmi nízká cena. Výborně se tak plastové altány hodí na dovolenou, nebo jako sezónní záležitost.

Doporučené články