Rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou

Rozdíly mezi běžným hypotečním úvěrem a americkou hypotékou je celá řada. Rozhodně se nedá s určitostí říci, který úvěr je výhodnější. Každý má svá pozitiva, ale i negativní stránky, které mohou odradit nejednoho žadateli o hypotéku. Pojďme si tedy blíže představit oba produkty, jedině tak budete mít možnost se rozhodnout správně.

  • Hypoteční úvěr

čtení smlouvy

Hypotéka na stavbu domu https://www.fahd.cz/hypoteka-na-bydleni-rekonstrukci-stavbu-domu/, koupi nemovitosti nebo rekonstrukci je dlouhodobý úvěr, který je vázaný s nemovitostí. Jedná se o účelový úvěr, je tedy povinností dlužníka dokládat veškeré dokumenty související s nemovitostí. Jelikož je zapotřebí dát do zástavy nemovitost (ne nutně tu, na které se vztahuje úvěr), můžeme očekávat výhodnější podmínky ze strany banky než v případě běžného spotřebitelského úvěru. V současné době je možné dosáhnout na roční úrok pouhých 1,5% s fixací na několik let. Nabídky jednotlivých bank se však velice liší, nejenom výši úrokové sazby, ale i například dobou fixace.

  • Americká hypotéka

štos bankovek

Možná tak trochu nešťastně nazvaný úvěrový produkt. Nejedná se o hypotéku v pravém slova smyslu, stejně tak ani není možné s určitostí říct, že se jedná o spotřebitelský úvěr. Americká hypotéka tak stojí na pomezí těchto dvou úvěrových produktů. Na rozdíl od běžného hypotečního úvěru na bydlení je americká hypotéka neúčelovým úvěrem, peníze z ní je tedy možné čerpat dle vlastního uvážení. Navíc není zapotřebí dokládat, na co byly peníze využity. Jistá benevolentnost úvěru je ale vykoupena vyšší úrokovou sazbou než u běžného hypotečního úvěru. I přesto je však stále výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr. Podmínky pro poskytnutí americké hypotéky však bývají přísnější, i zde ale můžete čekat vcelku příznivý úrok okolo 3%, ovšem s kratší dobou fixace. Na konci se vyplatí poznamenat, že americká hypotéka je opravdu velice benevolentní, ale ne vždy výhodná.

Doporučené články