Jak se starat o rostliny během zimy?


Téměř většina pokojových rostlin nejsou přizpůsobeny na podmínky mírného pásma. Jejich přirozeným stanovištěm jsou převážně pralesy, které mají velmi specifické podmínky. Teplota v letních měsících je ve většině případech optimální, důležité je však udržovat i vyšší vzdušnou vlhkost. Jestliže však nastane zimní období, pokojové rostliny reagují opadem listí či dokonce úhynem celé rostliny. Jak tedy rostliny udržet v kondici i během zimy?

Teplota

Pokojová teplota by v zimním období neměla klesnout pod 10-15 stupňů Celsia a naopak by rostliny neměly být v blízkosti topných těles, které by mohly způsobit nevratné škody na listech. Rostliny tedy přestěhujte mimo dosah topení a ujistěte se, že mají stále zvýšenou vlhkost vzduchu. Vlhkost zvýšíte pomocí zařízení na zvlhčení vzduchu. Vybírejte však pouze ty, jejichž zvlhčovací výkon je minimálně 300 ml/hod.

závěsné rostliny

Světlo

V zimních měsících se snižuje délka slunečního záření, které je pro růst rostlin nepostradatelné. Rostliny obvykle nestačí přesunout co nejblíže k oknu, protože doba záření je i tak příliš krátká. Jestliže toužíte po zdravých rostlinách, zakupte speciální osvětlení, které plně nahrazuje sluneční záření. Jedná se spektrální světla, která kombinují červené a modré světlo a nabízejí tak rostlinám přesně ty spektra slunečního záření, která potřebují k růstu a tvorbě kořenového systému. Jestliže vám přijde fialové světlo nepříjemné, můžete pořídit plnospektrální žárovky Spectrasol, které jsou zdravé i pro lidský organismus.

převislá rostlina

Voda

Během zimy, snižte zálivku na minimum. Rostliny, které během vegetační doby nepotřebují příliš vody, v zimních měsících nevyžadují téměř žádnou. Se sníženou rychlostí růstu nepotřebují ani takové množství vody, na které byly zvyklé během letních dní. Rostliny tedy zalévejte asi třetinovým množstvím než obvykle a to pouze v případě, že bude zemina suchá až na dno květináče.

Doporučené články