Jak užívat psyllium a jaké účinky má na lidský organismus

Vláknina je pro náš organismus důležitá, v běžné stravě jí ale obvykle přijímáme málo. Jak ji vhodně doplnit a co všechno se změní, když ji budete užívat?

Jak užívat psyllium a jaké účinky má na lidský organismus

Jitrocel vejčitý neboli psyllium je ve vodě rozpustná vláknina a pochází z Indie. Ve zdejším lidovém léčitelství se využívá již více než dva tisíce let, u nás je v poslední době také stále oblíbenější. Má blahodárné účinky na lidské zdraví, obsahuje velké množství vlákniny a navíc má hodně nízkou energetickou hodnotu, proto se doporučuje užívat i během redukčních diet. Co všechno vlastně umí a jak se nejčastěji užívá?

pexels-photo-1458671

Nejlepší zdroj vlákniny

Psyllium Nakliceno přirozeně obsahuje obrovské množství vlákniny. Ta je pro náš organismus nepostradatelná, v běžné stravě, kterou si ne vždy úplně hlídáme, jí ale přijímáme poměrně málo. S tím se mohou pojit různé obtíže, nejčastěji je to zácpa. Právě na zácpu se užívá nejčastěji, pomoci ale umí i proti průjmu nebo nadměrné plynatosti. Psyllium na sebe dokáže vázat velké množství vody, tím ve střevech zvětšuje objem stolice a usnadňuje následně její vyprazdňování. Díky schopnosti vázat na sebe vodu je také velkým pomocníkem při hubnutí, jelikož je téměř bez kalorií, jeho užívání je v čase hubnutí více než vítané. Po užití nebudete mít pocit hladu a vymizí i neodolatelná chuť na sladké. Své chutě tak snadněji udržíte na uzdě a hmotnost půjde dolů.

Pro svůj vysoký obsah vlákniny se jitrocel vejčitý doporučuje užívat i v případě, že si chcete vyčistit střeva, skvěle pročistí střeva od zbytků pozřené potravy. Umí také snížit hladinu cholesterolu a snižuje hodnotu krevní tlaku. Napomáhá ke zvýšení obsahu tuku ve stolici a je také vhodným doplňkem při léčbě hemoroidů. Doporučuje se také jeho pravidelné užívání jako prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

pexels-photo-2103949

Jak jej užívat

Psyllium tvoří rozemleté semena jitrocele vejčitého. Nejčastěji se přidává do vody, čaje nebo ovocného džusu. Okamžitě se pak začne zvětšovat jeho objem, proto je nutné okamžitě nápoj vypít. Poté je nutné vše zapít další sklenicí obyčejné vody, při užívání psyllia je také potřeba dodržovat pitný režim po celý den, aby bylo dosaženo požadovaných účinků.

Jelikož nemá žádnou chuť, přidat si jej můžete i do jogurtů, kaší, ovocných smoothie nebo krémových polévek. Užívat jej smí také děti nebo těhotné ženy.

Doporučené články