Výpočet čisté mzdy pro Čechy, Slováky, Poláky i další cizince

Výpočet čisté mzdy je pro všechny stejný. Počítá se podle jednotného systému. Není jiný pro Čechy a jiný pro cizince. Systém je jednotný. Pro rok 2021 se zrušila superhrubá mzda. Čistá mzda se tedy vypočítá z hrubé mzdy, ponížené o odvody na sociální a zdravotní pojištění a o daň z příjmů.

Jste ze zahraničí a pracujete v České republice? Jste Slovák a nevíte, kolik si u nás vyděláte? Zajímáte se o výpočet čistej mzdy?

V tom případě si musíme říct, že musíte znát nejprve hodnotu, tedy cenu své výplaty. Většinou se udává jako hrubá částka, jedná se o váš výdělek. Jakmile ho zadáte do kalkulačky, pak hned uvidíte výsledek čisté mzdy, to je právě ta, kterou dostanete nakonec na výplatu.

peníze předávání

Výpočet je pro rok 2021 bez superhrubé mzdy. Částka na výplatu se tedy vypočítá sražením daně sociálního a zdravotního ze strany zaměstnavatele a odvodů sociálního a zdravotního z vaší výplaty. Odečítá se i daň z příjmů, což je dáno zákonem.

V České republice si nemůžete vydělat méně než je hodnota minimální mzdy. Ta je pro rok 2021 určena na částku 15 200Kč. Jedná se o částku v hrubém, takže se musí teprve přepočítat. Výsledek, po odečtení základního sociálního, zdravotního a daně z příjmů vám dá kalkulačka. Uvidíte skutečnou čistou mzdu.

počítač karta

Do kalkulačky si můžete zadat veškeré parametry. Odečítají se samozřejmě roční slevy na dani, případně slevy na manželku nebo manžela, slevy na děti, slevy v případě invalidity, nebo sleva v případě, že jste student nebo ZTP/P. Pokud neuplatňujete žádné slevy na dani, pak nic zadávat nemusíte a výsledek se vypočítá klasickým způsobem.

Pro cizince i Čechy je systém výpočtu naprosto stejný. Výpočet vidíte hned, jakmile si zadáte do kalkulačky výši vaši hrubé mzdy. Kalkulačka ihned vše přepočítá a vidíte výsledek, kolik vlastně získáte na výplatu. Daň z příjmů je také pro každého stejná, jedná se o 15%. Tuto částku vám odečtou již při výpočtu vaší konečné, čisté výplaty.

Doporučené články